Pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych - bez względu na metraż - mają zostać zlikwidowane. O planach rządu w tej sprawie mówił w programie "Tłit" Wirtualnej Polski minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Ustawa umożliwiająca budowę domu bez pozwolenia ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
Za budowę domu bez pozwolenia odpowiedzialność bierze architekt i kierownik budowy
Zgodnie z wypowiedzią ministra Budy z dnia 27 czerwca 2022 r., odpowiedzialność za procesy budowlane spadnie od tej pory na architekta i kierownika budowy. Urząd z kolei będzie weryfikował dokumentację związaną z budową domu tylko w sytuacjach krytycznych, wymagających wyjaśnienia i dodatkowego nadzoru. Obecnie od urzędników wymaga się dokładnego przejrzenia kilkusetstronicowych stosów dokumentacji budowlanej, w celu wyłonienia ewentualnych nieprawidłowości. Buda zaznaczył, że projekt ustawy będzie gotowy jesienią 2022 r., zaś dom bez pozwolenia będzie można wybudować od stycznia 2023 r.
Dom bez pozwolenia to sprawniejszy, szybszy i bardziej oszczędny proces budowlany
Nowe przepisy mają usprawnić proces budowlany. Jak zapowiada minister rozwoju i technologii, dom bez pozwolenia umożliwi oszczędność kilku miesięcy czasu w skali budowy. Buda zaznaczył, że ustawa dotyczyć będzie nie tylko pozwoleń na budowę, ale także na użytkowanie domu jednorodzinnego. Dzięki temu w zapomnienie odejdzie procedura, nakazująca oczekiwanie na tzw. odbiór budynku po ukończeniu prac budowlanych. Do szczególnie uciążliwych należały sytuacje, gdy na odbiór oczekiwał dom dawno już wykończony i gotowy do zamieszkania. Dom bez pozwolenia to także oszczędność finansowa, gdyż – jak podkreślił minister Buda – wiele firm brało dodatkowe pieniądze za przygotowanie wniosku i dokumentacji niezbędnej w procesie wydawania pozwolenia na budowę.
Dom bez pozwolenia i formalności – dziś do 70 mkw, w przyszłości bez limitu powierzchni użytkowej
W komunikacie wydanym dn. 23 czerwca 2022 r., Ministerstwo Rozwoju i Technologii przypomina, że od 2022 r. na działce budowlanej można postawić dom do 70 mkw, korzystając z tzw. uproszczonej procedury budowlanej. Ponadto dla usprawnienia procesu budowlanego, na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, zamieszczono 22 projekty takich budynków, które można za darmo pobierać i wykorzystywać. Idea budowy domów w uproszczonej procedurze w przyszłości ma się poszerzyć. Dzięki temu domy jednorodzinne będzie można wybudować na własny użytek bez względu na powierzchnię użytkową. Jak przekonuje minister Buda, takie rozwiązanie ma wspomóc młode rodziny w uzyskaniu stabilizacji życiowej.
Finansowanie domu bez pozwolenia
Skąd pozyskać finansowanie na budowę domu bez pozwolenia? Zarówno z własnych środków, pożyczonych lub kredytem. Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie kredytowania, skorzystaj z bezpłatnych konsultacji z naszym specjalistą, który pomoże wybrać Ci bezpieczne i najtańsze rozwiązanie: 570 573 574.