Wojna, która toczy się aktualnie za wschodnią granicą, w Ukrainie, ma ogromny wpływ również na polską gospodarkę. Wydarzenia te odbijają się przede wszystkim na branży budowlanej oraz rynku nieruchomości.
Widzimy spore wyhamowanie sprzedaży nieruchomości, wstrzymanie części inwestycji, co wiąże się przede wszystkim z odpływem pracowników z Ukrainy, którzy wrócili do swojej ojczyzny. Obserwujemy jednak wielkie ożywienie w sektorze wynajmu. Warto bliżej przyjrzeć się tej sytuacji oraz poznać przewidywania na najbliższą przyszłość.
Wojna w Ukrainie i jej wpływ na rynek nieruchomości
Jednym z głównych efektów działań wojennych oraz ogromnej chęci pomocy uchodźcom przybywającym do Polski jest to, że zniknęły praktycznie wszystkie oferty wynajmu mieszkań czy domów. Wolne nieruchomości, które jeszcze do niedawna stały puste służą teraz jako miejsce, w którym osoby uciekające przed wojną mogą znaleźć schronienie. Zaobserwować można również spadek ilości ogłoszeń nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż, co wynika przede wszystkim z tego, że uwaga konsumentów skupiona jest na wojnie i pomocy uchodźcom.
Jakie efekty długofalowe może przynieść wojna?
Według prognoz ekspertów sytuacja na rynku nieruchomości powinna się ustabilizować w niedalekiej przyszłości. Z pewnością wzrośnie znaczenie rynku wtórnego oraz nieruchomości, które są już gotowe do zamieszkania. Czy można liczyć również na to, że ich ceny spadną w porównaniu do tych, które obowiązywały jeszcze na początku roku? Odpływ pracowników z Ukrainy, którzy w dużym stopniu pracowali w sektorze budowlanym, może znacznie opóźnić budowanie nowych nieruchomości. Nawet więc jeśli zaobserwujemy spadek cen mieszkań w najbliższym czasie - pod wpływem niepewnej sytuacji na wschodzie - to za kilka miesięcy pod wpływem deficytu nieruchomości na rynku pierwotnym i zwiększającego się popytu - ceny mogą nawet wzrosnąć. Jeśli więc planujesz zakup mieszkania lub domu, lepiej nie czekaj zbyt długo.
By dobrze podjąć decyzję, umów się na bezpłatną konsultację z pośrednikiem kredytowym, z którym omówisz prognozy na najbliższy czas i dobierzesz najlepsze dla Ciebie rozwiązanie kredytowe. Ocena zdolności kredytowej oraz realnych możliwości spłaty zobowiązania, nawet przy rosnących stopach procentowych, pomoże dopasować wysokość kredytu oraz długość jego spłaty do Twoich indywidualnych możliwości.