fbpx
570 573 574
570 574 575
biuro@finansowa1.pl
  • Dowiedz się więcej.

    Przydatne informacje ze świata kredytów nie tylko hipotecznych

Twoja kuzynka narzeka, że zwiększyły jej się ostatnio koszty kredytu, a Twój znajomy opowiada, że przez wiele lat płacił rekordowo niską ratę kredytu? Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje, dlaczego kredyty w różnych bankach mają inne koszty i dlaczego koszty kredytu mogą się zmieniać w zależności od niektórych zmiennych?

 

Kwota kapitału a oprocentowanie


Nikogo nie zaskoczy, że największe znaczenie ma wysokość kredytu, czyli wielkość kapitału do spłaty. Im wyższy kredyt, tym wyższa kwota do spłaty, i odwrotnie. Natomiast pozostałym kosztem kredytu jest oprocentowanie. Składa się ono ze zmiennej wartości WIBOR-u, a także stałej marży banku.

Czym jest WIBOR?

WIBOR jest wysokością oprocentowania odsetek, którymi obarczone są pożyczki na polskim rynku międzybankowym.
Koszt kredytu jest to suma pieniędzy, którą należy spłacić - oprócz wysokości zaciągniętego długu.
Zależy on od kilku czynników. Przede wszystkim kluczowa jest wysokość marży banku, kolejnym jest WIBOR, natomiast duże znaczenie ma także… czas.
Koszty Kredytu a marża banku
Najczęściej marża ustalana przez bank jest stosunkowo niska i pozostaje na niezmiennym poziomie przez cały okres spłaty kredytu. Może być to na przykład 1,8%. Bardzo często na podstawie wysokości marży porównuje się oferty poszczególnych banków.

Koszty kredytu a WIBOR
Natomiast WIBOR to element zmienny, na który nie mamy wpływu. Jego wysokość ustalana jest przez Radę Polityki Pieniężnej. Zależy on bezpośrednio od poziomu inflacji, a także koniunktury światowej gospodarki. Tym samym zakres zmienności WIBOR-u jest niemalże nieograniczony.
Bywają okresy, kiedy WIBOR jest bliski zera, gdyż wynosi na przykład 0,2%. Wówczas nie podnosi on znacząco miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej. Natomiast jego wartość może być znacznie wyższa i wynosić np. 10%. W takiej sytuacji wysokość raty może znacząco wzrosnąć, nawet dwukrotnie, w odniesieniu do wcześniejszych rat.
Dlatego też zaciągając kredyt należy zostawić sobie pewną „poduszkę finansową”, która będzie stanowiła ochronę w przypadku wzrostu wysokości WIBOR-u. W innym przypadku może dojść do niewydolności finansowej i problemów w spłacie kredytu.
Koszty kredytu a czas

Ostatnim elementem wpływającym na koszt kredytu jest czas. Im dłużej spłaca się kredyt, tym więcej ponosi się kosztów i więcej odsetek się spłaca. Co prawda, przy dłuższym okresie spłaty kredytu – spłacamy niższą ratę, ale większe odsetki.

Co możesz więc zrobić, aby uzyskać  korzystny kredyt i nie przepłacać na przestrzeni lat?
Na pewno możesz skorzystać z porady doświadczonego doradcy kredytowego, który pomoże Ci porównać oferty na rynku, doradzi rodzaj oprocentowania (stałe lub malejące), a także wyjaśni niuanse dot. kredytów mieszkaniowych.

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń pod nr …. lub napisz na Finansową 1 korzystając z formularza znajdującego się poniżej. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy uzyskać kredyt na wymarzony dom lub mieszkanie.

Skierki 1/246, 20-601 Lublin
570 573 574
570 574 575
biuro@finansowa1.pl
www.finansowa1.pl
 
 

Zapisz się na Newsletter

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Kontakt