fbpx
570 573 574
570 574 575
biuro@finansowa1.pl
  • Dowiedz się więcej.

    Przydatne informacje ze świata kredytów nie tylko hipotecznych

Dom 150-200 m2 bez pozwolenia na budowę.

Minister rozwoju i technologii pod koniec grudnia 2022 zapowiedział rozszerzenie metrażu domu, który nie będzie potrzebował pozwolenia na budowę. Zgodnie z jego słowami, już od stycznia 2023 będzie możliwa budowa domu – niezależnie od metrażu – zgodnie  z uproszczoną dokumentacją. W ostatnim roku możliwe było budowanie domu do 70m2 bez pozwolenia, jeszcze wcześniej było to 35m2, jak widać więc, przepisy przeszły znaczą ewolucję. Nie ma więc być ograniczeń metrażu domu na potrzeby rodzinne, który może być zbudowany z uproszczoną procedurą zgłoszenia, czekamy jednak na formalne zmiany w prawie budowlanym, by zmiany zaczęły obowiązywać.
 Skąd te zmiany? Uproszczenie procedury budowlanej ma ułatwić cały proces budowy domu i zachęcić do budowy domu na własne potrzeby mieszkaniowe.

Jakie założenia budowy domu powyżej 70 metrów kwadratowych?

Aby budować nawet dwustumetrowy dom bez pozwolenia, czyli z tzw. uproszczoną procedurą na podstawie zgłoszenia, trzeba spełnić kilka warunków. Dom ma być budowany na własne mieszkaniowe potrzeby, może być maksymalnie dwukondygnacyjny, a w przypadku dużych domów - musi posiadać kierownika i dziennik budowy. Odbioru budowy może dokonać kierownik budowy. To właśnie obowiązek posiadania kierownika budowy i prowadzenia dziennika różnicują budowę domu powyżej 70 metrów - od budowy do 70 metrów kwadratowych, gdzie nie ma tego obowiązku. 
Pamiętajmy, że dom bez pozwolenia możemy wybudować zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie ma takiego planu, musimy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, a czas jej wydania to 21 dni. 
Planujesz budowę domu w 2023 roku i potrzebujesz finansowania? Skontaktuj się z naszym specjalistą i umów na bezpłatne konsultacje, podczas których poznasz warunki kredytowe banków i poznasz najlepsze możliwości finansowania Twojej inwestycji: 570 573 574 lub 570 574 575, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń pod nr …. lub napisz na Finansową 1 korzystając z formularza znajdującego się poniżej. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy uzyskać kredyt na wymarzony dom lub mieszkanie.

Skierki 1/246, 20-601 Lublin
570 573 574
570 574 575
biuro@finansowa1.pl
www.finansowa1.pl
 
 

Zapisz się na Newsletter

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Kontakt