fbpx
570 573 574
570 574 575
biuro@finansowa1.pl
  • Dowiedz się więcej.

    Przydatne informacje ze świata kredytów nie tylko hipotecznych

Już wkrótce zacznie się czwarty kwartał 2022 r., a sytuacja na rynku mieszkaniowym wciąż jest mocno niestabilna. W porównaniu do zeszłego roku ceny nieruchomości na rynku wtórnym zwiększyły się o kilkanaście procent, ale obecnie wzrost ten wyhamował. Czy jest szansa na spadek cen mieszkań w najbliższych miesiącach? Co z kredytami hipotecznymi?


Dlaczego ceny mieszkań przestały rosnąć?


Choć w ostatnich miesiącach znacząco spadł popyt na nowe mieszkania, a także ich podaż, to ceny nieruchomości nie spadają, a utrzymują się na podobnym poziomie. Eksperci zauważają, że na takie zachowanie rynku złożyło się wiele czynników – ogromny wzrost kosztów materiałów budowlanych oraz robocizny, inflacja, a także zmniejszenie liczby przyznawanych kredytów hipotecznych. Co prawda sprzedaż za gotówkę wciąż utrzymuje się na podobnym poziomie, ale nie jest to w stanie zrównoważyć popytu zmniejszonego przez spadek liczby nieruchomości kupowanych na kredyt. Dotychczas mieszkania sprzedawały się jak ciepłe bułeczki, przez co deweloperzy mogli znacząco podnosić marże, aż do poziomu 20 proc. ceny końcowej. Teraz rynek się zmienił, sprzedaż wyhamowała, a deweloperzy są zmuszeni konkurować ze sobą cenowo. Niestety zmniejszenie marży nie przekłada się na spadek cen mieszkań, a to ze względu na drakoński wzrost kosztów materiałów budowlanych.


Co dalej z cenami mieszkań i kredytami hipotecznymi?


RPP zapowiada, że polski rynek najpewniej czekają jeszcze dalsze wzrosty stóp procentowych. Ich wielkość ma zależeć od tempa zwiększania się inflacji oraz stanu polskiej gospodarki. Może to przełozyć się na zmniejszenie popytu ale także większe trudności z uzyskaniem kredytu. Zapewne więc deweloperzy będą dalej ciąć swoje marże, ale na większy spadek cen mieszkań, o ile nie dojdzie do niespodziewanego krachu, niestety nie ma co liczyć. Ceny materiałów budowlanych oraz robocizny dalej gwałtownie idą w górę i to właśnie one równoważą spadek popytu na mieszkania. Pozostaje mieć nadzieję, że inflacja na rynku budowlanym w najbliższym czasie wyhamuje, co da realną szansę na bardziej znaczące spadki cen mieszkań. 
Jeśli planujesz zakup nieruchomości, skorzystaj koniecznie z bezpłatnego wsparcia doradcy kredytowego, który zna aktualne realia rynku kredytowego. Jeśli chcesz umówić się na darmowe konsultacje, zapraszamy do kontaktu: 570 573 574.

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń pod nr …. lub napisz na Finansową 1 korzystając z formularza znajdującego się poniżej. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy uzyskać kredyt na wymarzony dom lub mieszkanie.

Skierki 1/246, 20-601 Lublin
570 573 574
570 574 575
biuro@finansowa1.pl
www.finansowa1.pl
 
 

Zapisz się na Newsletter

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

Kontakt